Thajský box 2 – Do dnešnej doby

Vývoj thajského boxu do dnešnej doby

V modernom Thajsku, sa zápasy konajú skoro každý deň na štadiónoch Lumphinee, Ratchadamnoen, Siam Omnoi, Channel 7, Aswindamm, One Songchai, Muay Lao, Pradal Serey, Tomoi, Lethwei, Yodtong Senanan. Zápasy majú 5 kôl o dĺžke 5 min. s 2 min. prestávkami. Hlavný rozhodca počíta do 10 v prípade KO. Tri KO v jednom kole môžu znamenať ukončenie zápasu. Dvaja rozhodcovia bodujú zápas na body, v prípade že sa zápas neukončí na KO, alebo hlavný rozhodca z iného dôvodu neukončí zápas.

Bojovníci vstupujúci do ringu nosia rituálne ošatenie, tréneri majú oblečené vesty. V zápasoch nosia bojovníci špecifické krátke nohavice, majú bandáže na rukách, rukavice, chrániče zubov , suspenzor.  Elastické a bavlnené chrániče členkou sú voliteľné. Štandardom pri zápasoch v thajskom boxe sú rukavice, ktoré sa používajú i v európskych medzinárodných boxerských zápasoch. Podľa tradičných pravidiel sa používali thajský boxeri obal na ruku, namočený do lepiacej látky na ktoré sa niekedy pridávalo aj rozdrvené sklo. Lepidlo a sklo už boli zakázané dávnejšie, ale obyčajná bandáž na ruky namiesto rukavíc sa používal do roku 1929.

Údery päsťami, lakťami a kolenami sa v zápasoch v ringoch vykonávajú s maximálnou možnou silou. Špeciálne techniky v thajskom boxe – low-line roundhouse (ďalej len spodný oblúkový kop), háky a kopy sú extrémne účinné. V prvom kole zápasu je obvyklé že bojovníci používajú techniku spodného oblúkového kopu aby zistili ktorý z bojovníkov je v lepšej kondícii. Kopy na nohy a stehná súpera znižujú počas zápasu mobilitu bojovníkov, slúžia aj na spomalenie zápasu. Stávky na zápasy sa preto zvyknú uzatvárať až po prvom kole.

Thajský box bol v Thajsku vždy spájaný s hazardom, stávkovaním – legálnym či nelegálnym. Zneužíval sa na neľudské, nehumánne zárobkové činnosti – obchod s deťmi. Duch bojového umenia týmto zaobchádzaním trpí. Niektorí bojovníci sú vychovávaní od mlada za účelom bojovania v ringoch a zápasoch. Niektorí promotéri hľadia na zápasníkov doslova ako na zvieratá, ktoré vychovajú a nechajú ich bojovať v ringoch už od detstva ako psov alebo kohútov. Neoficiálne zdroje uvádzajú i obchod s deťmi, kde rodiny z vidieka predávajú svoje deti na zápasenie.

Bojová hudba (si muay) je základnou inšpiráciou pre bojovníkov v každom zápase. Hudobnú skladbu (sarama) hrá štvorčlenný orchester, skladá sa z jávskeho klarinetu (Pi Chawa), bubny (Glawng Khaek, kong), a činelov (Ching). Predpokladá sa, že pre bojovníkov je najviac inšpiratívny zvuk dychových nástrojov. Tradičná thajská tanečná hudba sa vyskytuje i pri iných thajských bojových umeniach.

Thajský box nemá úrovne ovládania techník v podobe japonských alebo kórejských bojových umení – opasky, alebo iné označenia. Thajský bojovníci sú presvedčení že ich úroveň ovládania techník boja môže určiť len ich vystupovanie a boj v ringu. Svoju úroveň vyjadrujú heslom „ring je mojím pásom“. Existuje napríklad obrad alebo ceremónia s názvom „vďaka učiteľovi“. V tomto obrade sa pred zápasom predvedie rituálny tanec(ram muay, wai kruh) v ktorom bojovník začaruje nepriateľského bojovníka kúzlami. Bojovníci nosia aj zázračné alebo magické príslušenstvo ako napríklad „mongkon, mangala“ (čelenka) a “Paprachiat” (páska okolo paže), pred alebo aj počas boja.

Po olympijských hrách v roku 1960 thajský box získal popularitu v Japonsku. Športovci zaoberajúci sa technikami karate spojili techniky thajského boxu s medzinárodným štýlom kickboxingu. Japonský bojovníci však nezakomponovali do týchto techník tradičné prvky a rituály ktoré sa praktizovali v Thajsku. Tieto techniky sú však použiteľné i bez vyššie uvedených tradičných prvkov a rituálov.

Následkom tohto bolo rozšírenie thajského boxu v Európe, Amerike a iných krajinách.

Thajský bojovníci trénujú v profesionálnych táboroch, ako napríklad Lanna Boxing Camp (Kiat Busaba) alebo Chiang Mai. Počet táborov vzrástol keď thajský cestovný ruch zistil že tieto tábory sú populárne, a dá sa dobre zarobiť na tom. Dnes už musíte dlho hľadať aby ste našli kvalitný a profesionálny tábor, hlavne pokiaľ nepoznáte históriu a vývoj thajského boxu. V dnešnej dobe už aj väčšina hotelov v Thajsku ponúka možnosť trénovania thajského boxu priamo v hoteli, alebo pomocou pridružených táborov.

Thajský box je živé bojové umenie, čo znamená že ešte stále sa mení. Preto je možné to že sa v rozličných krajinách sveta trénuje rozlične. Prípadne že sa kombinuje s inými bojovými umenia pre dosiahnutie vyššej efektivity.

Post to Twitter Tweet This Post

Podobné stránky:

  • Podobné stránky nájdete v menu