Thajský box 1 – História

História thajského boxu (Muay Thai) a Muay Boranu

Muay Thai (ďalej len thajský box) je kontaktné bojové umenie využívajúce techníky úderov, kopov a hodov. Pochádza z Thajska známej ako Siam v minulosti. Thajský box je jedným z niekoľkých Thajských bojových umení, ako Krabi-Krabong, Lerdrit, Chuparsp,  Thaiplum, Kemier a Thaiyuth.
Krabi-Krabong je boj s mečom a palicou pomocou vopred dohodnutých súborov čvičení. Lerdrit (vyslovuje sa Lerd-lit) je neozbrojený boj rukami.
Chuparsp (zbrane) zahŕňa kopiju, palica, meč, štít, a iné flexibilné zbrane.
Thaiplum (zápasenie) zdôrazňuje tlak na vitálne body tela a údery na krvné cievy.
Kemier je tajné bojové umenie v štýle ninjutsu a bojové umenie prežitia. Toto umenie cvičili a praktizovali mníši v kláštoroch
Thaiyuth ( “Thajské zručnosti”) sa skladá z Thajského boxu, Krabi-Krabong a techník boja zblízka. Thajský box je známy ako “veda ôsmich zbraní,”. Je to pozoruhodné umenie ktoré využíva pre boj päste, lakte, kolená, nohy.

Thajský box sa vyvíjal niekoľko storočí v juhovýchodnej Ázii. Podľa iných zdrojov má až vyše tisícročnú históriu – podobne ako západný box, zápasenie. Presné informácie o pôvode thajského boxu stále nie k dispozícii, čiastočne preto, že v roku 1767 boli všetky siamské záznamy spálené. Podľa jedného príbehu, v roku 1560 siamský “čierny” princ Naresuen bojoval proti barmskému (Mjanmarskému) korunnému princovi a porazil ho v súboji pomocou thajského boxu. Tento bojový úspech presvedčil barmského kráľa Bayinnaunga aby nezaútočil na Thajsko. Iné zdroje uvádzajú pôvod alebo prvú zmienku o thajskom boxe súťaže ktoré boli organizované v roku 1774. V barmskom meste Rangún (po tom ako starobylé hlavné mesto Thajska Ayutthya padlo v roku 1767), barmský kráľ Lord Mangra vyzval na sedem dňový festival. Thajský boxer Nai Khanom Tom, ktorý boj uväznený počas vojny porazil na tomto festivale pre očami Lorda Mangru 10 barmských bojovníkov za sebou a týmto si vyslúžil pozornosť a obdiv barmského kráľa. Nai Khanom Tom si vyslúžil týmto pomenovanie otca thajského boxu a od toho dátumu sa 17.marca oslavuje ako deň thajského boxu.

Thajský box bol spočiatku športom vládcov, vojakov a mníchov. Neskôr v mierovom období vojaci pokračovali v trénovaní tohto bojového umenia. Zápasy sa konali medzi medzi jednotlicami, zástupcami dedín a miest, medzi rozličnými kastami obyvateľstva. Zhajský box sa takto počas storočí stal súčasťou aj iných osláv.

Počas období nasledovných vládcov sa postupne zaviedli pravidlá do thajského boxu, postavili sa viaceré štadióny a thajský box sa stal najrozšírenejším národným športom Thajska.

Post to Twitter Tweet This Post

Podobné stránky:

  • Podobné stránky nájdete v menu